Konferencja na temat uchodźców

Dnia 30 września br. w Siemianowicach Śląskich odbyła się konferencja pt. "Uchodźcy na Śląsku. Problemy, wyzwania, zagrożenia". Udział w niej wzięli przedstawiciele gmin na Śląsku, m.in. dr Anna Zasada-Chorab, wykładowczyni w naszej Uczelni i Wiceprezydent Siemianowic Śląskich, a także przedstawiciele Kościoła oraz organizacji i służb, które będą zajmowały się kwestią uchodźców. Dyskusyjny panel ekspercki w ramach konferencji moderował prof. dr hab. Mirosław Grewiński, Prorektor WSP im. J. Korczaka.

 

Celem konferencji, zorganizowanej przez Prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha, było przyjrzenie się problemowi napływających do Europy uchodźców, zaproponowanie rozwiązań tego problemu i wymiana doświadczeń związanych z uchodźcami czy imigrantami. W związku z tym największym od dziesięcioleci exodusem tysięcy ludzi uciekających do Europy, uczestnicy konferencji próbowali odpowiedzieć na wiele nurtujących dziś mieszkańców Starego Kontynentu, w tym Polski, pytań. Zastanawiano się, czy jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców, jak zintegrować ich z Polakami, jak zapewnić im pracę, mieszkanie, edukację, co samorządy mogą zrobić w tych kwestiach.   

Dyrektor Departamentu Pomocy Socjalnej Urzędu ds. cudzoziemców Szymon Hajduk stwierdził, że Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców i emigrantów, ponieważ ma już w tym doświadczenie - przyjmuje bowiem Ukraińców, Rosjan czy Gruzinów. Z kolei Prezydent Rafał Piech powiedział, że gminy są w stanie zaoferować pomoc tylko w ograniczonym stopniu, nie stać ich bowiem na przyjęcie wielu uchodźców. Natomiast dr Anna Zasada-Chorab, podsumowując debatę, przytoczyła słowa jednego z polityków: „Kto zaprasza uchodźców, jest bez rozumu, kto odmawia im pomocy, jest bez serca”.

Więcej o konferencji "Uchodźcy na Śląsku. Problemy, wyzwania, zagrożenia" w znajdującym się poniżej materiale filmowym Telewizji Siemianowice.Zdjęcia (źródło): siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl i Urząd Miasta Siemianowice Śląskie

 

 

MATERIAŁ FILMOWY